Telewizory 4K a rachunek za prąd?

4K Ultra High-Definition Television lub 4K Ultra HD, to następna generacja technologii wyświetlania dla domu, która oferując niezwykle realistyczne wrażenia wizualne najwyższej jakości obrazu, od jakiegoś czasu gości w naszym naszych domach. Oferuje ponad osiem milionów pikseli rozdzielczości, więcej kolorów o wysokim kontraście 4K Ultra HD.  Tylko czy telewizor 4k wpływa na rachunek?

4k telewizory a prąd

Z 4K Ultra HD staje się tak popularne, obecnie istnieje ogromny wachlarz wyboru tego typu telewizorów, gdyż są dostępne od wielu producentów. Poniżej zamieszczam kilka wskazówek, definicji i inne ciekawostki, które pomogą skierować Cię w dobrym kierunku, aby lepiej poznać technologię 4k.

JAKI JEST 4K UHD?

Na zwykłym już  telewizorze, można uzyskać 1.920 pikseli szerokości i 1.080 pikseli wysokości co przekłada się na ponad 2 miliony pikseli na ekranie. Jasne, że to dużo, ale 4K UHD ma cztery razy tyle – 3840 x 2160

zamow-porownanie

Oznacz to tyle, że dla każdego piksela na jednym telewizorze HD 1080p, istnieją cztery piksele w tym samym miejscu na ekranie telewizora 4K UHD. Oznacza to, że ostrzejsze linie, gładsze krzywe i wiele innych szczegółów, zwłaszcza po wyborze dużego ekranu telewizora, im więc większy ekran tym  obraz będzie wyglądać lepiej.

CO OGLĄDAĆ?

Dobre wieści! Telewizory 4K UHD są całkowicie kompatybilne, dzięki czemu można korzystać z istniejących telewizji kablowej lub DVR, DVD, odtwarzacza Blu-raya także z standardowej anteny telewizyjnej, a swoją unikalnością 4K UHD TV sprawi, że cokolwiek będziesz oglądać na jeszcze lepsze niż wcześniej. Jednak, aby uzyskać jak najwięcej z nowego telewizora 4K UHD, będziemy musieli podłączyć się do usług strumieniowych.

4K vs UHD

Z wielu marek i rozmiarów ekranu do wyboru, na pewno coś wybierzemy. Producenci i sprzedawcy detaliczni używają określenia „4K UHD” wymyślonego przez Stowarzyszenie Technologii Konsumentów aby opisać tę nową generację telewizji. Niezależnie od tego, Ultra HD lub 4K, nie jest tym samym. Najprostszym sposobem określenia różnicy między 4K i UHD jest to, że: 4K jest profesjonalnym standardem produkcyjnym i kinowym, podczas gdy UHD jest standardem wyświetlania i emisji dla konsumentów. Termin „4K” pochodzi z inicjatywy Digital Cinema Initiatives (DCI), konsorcjum studiów filmowych, które ujednoliciło specyfikację produkcji i cyfrową projekcję zawartości 4K. W tym przypadku 4K wynosi 4096 na 2160 i jest dokładnie czterokrotnie wyższy niż poprzednia standardowa edycja i projekcja cyfrowa (2K lub 2,048 na 1080). 4K odnosi się do faktu, że pozioma liczba pikseli (4096) wynosi około czterech tysięcy. Ultra High Definition lub UHD to kolejny krok w górę od tego, co nazywa się Full HD, oficjalną nazwą dla rozdzielczości wyświetlacza 1.920 na 1080. UHD narasta czterokrotnie rozdzielczość do 3.840 na 2160. To nie to samo, co w przypadku rozdzielczości 4K – a jednak prawie każdy telewizor lub monitor, który widzisz, reklamowany jako 4K jest w rzeczywistości UHD.

4k vs uhd

ULTRA HD PREMIUM SPECYFIKACJE

W styczniu 2016 roku, Sojusz UHD (UHDA) wydał specyfikację. Z tego opisu, wynika, że telewizory HD nie będą już tak klasyfikowane, jeśli nie będą oferować rozdzielczość wyższej niż 1080p, ale dodatkowo muszą charakteryzować się wysokim poziomem luminancji (HDR), pełną głęboką czernią i szeroką gamą kolorów. W skrócie, Ultra HD Premium TV będzie nie tylko oferować najlepszą możliwą jakość obrazu, ale będzie przygotowany do zmian w treści Ultra HD pochodzących.

High Dynamic Range (HDR)

High dynamic range jest prawdopodobnie najbardziej znanym ludziom poprzez tryb HDR jaki mają w swoich aparatach cyfrowych. Jest przeznaczony do dostarczania obrazu, o większych szczegółach w cieniach i światłach i szerszej gamie kolorów. HDR w telewizorach realizuje ten sam cel. Paleta kolorów jest szersza, czernie są głębsze i biele są jaśniejsze.

Array Local Dimming (FALD)

Odnosi się do systemu podświetleniem telewizora LED. Wyświetlacz FALD zawiera szereg diod rozmieszczonych w siatce za panelem LCD, a nie tylko na krawędziach telewizora. Tablica  diod jest podzielony na strefy, które mogą być nieaktywne jeśli to konieczne, aby osiągnąć lepszy poziom czerni. Inną korzyścią jest bardziej jednorodna jasność na ekranie.

Wide Color Gamut (WCG)

Rozszerzone możliwości reprodukcji koloru 4K Ultra HD TV – bliżej niż kiedykolwiek do tego, co widzimy w kinie cyfrowym. Zbliżając specyfikację kolorów P3 Digital Cinema Initiative, 4K UHD TV może wyprodukować miliardy więcej kolorów niż TV 1080p HD.

Kropki kwantowe

Warstwa folii obciążonej drobnymi półprzewodnikami nano kryształu, która jest umieszczona na panelu wyświetlacza telewizyjnego w celu wytworzenia większej liczby kolorów. Kropki kwantowe działają poprzez zmianę światła pochodzącego z podświetleniem systemu telewizyjnego, zanim zostanie przekazany przez filtr kolorów telewizora.

Luminoforu pokrytych LED

Alternatywą do kropek kwantowych są diody luminoforu powlekane powłoką chemiczną przystosowane do zmiany mocy w świetle. Kiedy stosuje się je w telewizorach, to łatwiej jest manipulować światem przez filtr kolorów, co skutkuje szeroką gamą kolorów i zwiększoną barwą.

Telewizory 4K a rachunek za prąd?

Zużycie prądu obliczmy za pomocą poniższego wzoru.

Zużycie prądu [kWh] = moc odbiornika [kW] * czas pracy [h]
gdzie
moc odbiornika [W] = U [V] * I [A]

Przypomnijmy – 1kW = 1000W

cena 1 kWh + opłata za usługę dystrybucyjną: 0,27zł+0,16zł = 0,43zł (wedle ostatniego rachunku za prąd)

Telewizory wykorzystują od 41 do 400 W, wszystko zależy od tego jakie dodatkowe technologie zawarł w nim producent, jak i od rozmiaru ekranu. Dlatego lepszy rozwiązaniem niż samodzielne obliczanie jest skorzystanie z kalkulatora energii elektrycznej, który jest dostępny na https://energiadirect.pl/