Rachunek za prąd bez prognozy

Otrzymujesz rachunek za prąd co miesiąc? Pewnie dlatego, że masz do czynienia z prognozą a nie opłatami za rzeczywiste zużycie.

raczunekzaprad-platnosci

Faktura za rzeczywiste zużycie

Na czym polega fakturowanie rzeczywiste, po odczycie licznika ilość faktycznie pobranych kWh mnożona jest przez cenę energii. Płacimy za tylko za tę energię, która faktycznie zasiliła nasz urządzenia.

Prognozowane zużycie za prąd

zamow-porownanieDystrybutorzy energii nie zawsze odczytują liczniki odbiorców, co miesiąc czy dwa aby móc wystawić im rachunek za faktyczne zużycie. Chociaż prace nad montażem liczników ze możliwością zdalnego odczytu trwa, to nadal wielu odbiorców otrzymuje prognozy. Prognoza powstaje na podstawie wstecznych analogicznych okresów lub deklaracji Klienta, w przypadku nowej umowy. Wsteczne analogowe mogą obejmować okres dwóch poprzednich lat. Wówczas sprzedawca wystawiając miesięczny rachunek za prąd za listopad 2016 opiera się na zużyciu energii, jakie miało miejsce w listopadzie 2015 i 2014. To tylko jedne sposób naliczeń prognoz, dostawcy szacują też zużycie na podstawie 6 ostatnich okresów rozliczeniowych, jeśli odczyt licznika odbywa się, co pół roku. To, na jakiej podstawie szacowana jest prognoza ma odbicie w liczbie faktur jakie otrzymujemy. Cykl rozliczeniowy oznacza co ile odczytywany jest licznik energii, co miesiąc, co dwa, pół roku lub rok, w każdym z tych przypadków prognoza jest naliczana nieco inaczej. Zawsze po odczycie licznika sprzedawca przesyła odbiorcy fakturę korygująca.

Oferta sprzedawcy

Podpisując nowy kontrakt na sprzedaż energii warto zapoznać się  z ceną za kWh, ale też innymi warunkami umowy. Być może nowa umowa zmieni system rozliczeń, wówczas zamiast faktury rzeczywistej otrzymamy prognozę, bo tak prościej dla sprzedawcy, nie musi on kontaktować się co miesiąc z dystrybutorem, wystarczy, że ten przekaże mu stan naszego licznika raz na półmroku czy rok. Sporo informacji związanych z podpisaniem umowy na sprzedaż energii elektrycznej można znaleźć na https://energiadirect.pl/poradniki