Od czego zależy cena energii dla firm?

W tym artykule przyjrzymy się bliżej tym czynnikom, które mają wpływ na cenę energii elektrycznej. Czy odbiorca ma na nią jakikolwiek wpływ?

rachunek-za-prad-co-ile-przychodzi

Obrót i dystrybucja

Po pierwsze należy podkreślić, że rachunek za prąd dzieli się na dwie części: część sprzedażową i część dystrybucyjną. Jeśli chodzi o część dystrybucyjną to tutaj opłaty pobiera dystrybutor energii elektrycznej. Stawki za usługi związane z dystrybucją energii są ustalane przez regulatora, czyli Urząd Regulacji Energetyki. Udział tych kosztów w rachunku za prąd coraz bardziej się zwiększa. Specjaliści przypuszczają, że będzie on stale się zwiększał. Koszty związane z dystrybucją można zmniejszyć poprzez lepsze dopasowanie taryfy energetycznej oraz weryfikację mocy umownej oraz energii biernej. Z kolei część sprzedażowa trafia do sprzedawcy energii i tutaj płacimy za faktycznie pobraną energię elektryczną. Każdy odbiorca ma prawo zmienić sprzedawcę prądu.

Cena prądu na rynku hurtowym

Cena prądu dla odbiorcy końcowego jest uzależniona przede wszystkim od cen energii na rynku hurtowym, szczególnie jeśli mamy do czynienia z kontraktami terminowymi na dostawę prądu. Kontrakty te to umowa dwustronna – sprzedawca zobowiązuje się dostarczyć prąd w określonym czasie po ustalonej stawce, natomiast nabywca deklaruje iż zakupi ją w wyznaczonym czasie za uzgodnioną cenę. Na hurtowym rynku wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje terminowych kontraktów: BASE i PEAK.

Podatki

Składnikiem ceny prądu są także podatki: podatek akcyzowy oraz podatek VAT. Ponadto dochodzi do tego jeszcze jeden element, który nierzadko nazywany jest para podatkiem – koszty praw majątkowych – certyfikaty pochodzenia energii: zielone, żółte, czerwone, fioletowe, białe.

Koszty bilansowania i marża

Niewielki wpływ na cenę energii  elektrycznej dla odbiorcy końcowego mają koszty zakupu energii na rynku bilansującym. Taka sytuacja pojawia się wtedy, kiedy odbiorcy wykorzystują inną ilość prądu niż wcześniej się zdeklarowali. Na cenę energii składa się oczywiście także marża sprzedawcy.

Więcej o cenie energii i rachunkach za prąd na portalu https://energiadirect.pl/