Co brać pod uwagę przy porównywaniu cen energii?

Przeglądasz cennik sprzedawców energii, chcesz przeprowadzić  porównanie cen ujętych w tabeli? Musisz wiedzieć co porównujesz, ten artykuł daje pewne wskazówki co do których warto się zastosować. Dostawcy oferują obecnie najtańsze taryfy, ale nie wiesz czego one dotyczą, co jest najlepsze dla Ciebie i ile będziesz płacić, w tym celu przeprowadź własne porównanie cen energii.

porownanie-cen-energii

Cena kWh

Wszystko opiera się o cenę kWh jaką pobiera sprzedawca, a co jeśli cena jaką mamy za prąd jest satysfakcjonująca. Więc jeśli cena nie jest jedynym czynnikiem, co jeszcze należy wziąć pod uwagę przed wybraniem nowego dostawcy energii? Może warto rozważyć:

– Dostępne opcje płatności, po otrzymaniu faktury mamy 7, 10 czy 20 dni na zapłatę, u niektórych sprzedawców istnieje opcja kiedy to wybieramy sobie okres za jaki przychodzi rozliczenie może to być miesiąc, dwa a nawet pół roku jeśli idzie o taryfy biznesowe.

– Warunki umowy czyli co, kto komu? Wszelkie bonifikaty jakie nam się należą będą opisane w tym akapicie.

– Obsługa klienta,  usługi on-line to wszystko opłacasz pod postacią opłaty handlowej. Wybierz jak najmniejszą, zysk z otrzymania niskiej ceny kWh okaże się znikomy gdy opłata handlowa będzie wysoka.

– Proces transferu, usługi przesyłu, z tym punktem nic nie zrobisz, ceny są regulowane w dodatku jest to zadość uczynienie za usługi przesyłu a tym zajmuje się Operator Systemu Dystrybucyjnego.

Co jest dla Ciebie najważniejsze?

Nasze badania pokazują, że przy wyborze nowego dostawcy energii, cena jest najważniejszym czynnikiem dla większości z was, jesteśmy skłonni zmienić sprzedawcę jeśli zmiana zagwarantuje nam ponad 20 złotych oszczędności rocznie.

Aby znaleźć najtańszy prąd dla siebie, wystarczy porównać ceny energii za pomocą porównywarki cen.
Ale jeśli nie jesteś przywiązany do pieniędzy sprzedawcy energii przygotowali dodatkowe usługi. Do ciekawszych ofert z pewnością należy audyt energetyczny, przeprowadzenie kompensacji mocy biernej na korzystnych warunkach, assistance – pomoc w drobnych naprawach.

Staraj się unikać podpisanie wszelkich umów, które poważnie ograniczają twoją zdolność przejścia do innego dostawcy w  późniejszym czasie np. 5 letnich, chyba że stanowią one szczególnie dobrą ofertę.

Systemy nagród i inne podobne korzyści mogą mieć duży wpływ na decyzję, jednak pomimo wysokiej jakości obsługi klienta nie rezygnuj z przeczytania umowy i dodatkowych warunków.