Koszt instalacji elektrycznej

Założenie instalacji elektrycznej to ważny etap prac wykończeniowych domu. Na jego koszt składa się projekt, materiały oraz robocizna.

Koszt projektu

Warto posiadać szczegółowy plan instalacji. Głównie chodzi o bezpieczeństwo – zapobiegniemy krzyżowaniu się z innymi instalacjami. Ponadto projekt zapewni odpowiednią ilość gniazdek i prawidłowe ich rozmieszczenie. Plan przyda się także w przyszłości – na wypadek przebudowy czy remontu. Za projekt trzeba zapłacić 500-1000 zł.

Koszt materiałów

Na materiałach nie ma co oszczędzać. Przewody aluminiowe należy unikać szerokim łukiem. Co prawda ich cena jest niska, ale są mniej elastyczne. Na dodatek charakteryzują się niższą przewodnością prądu. Najlepiej zainwestować w dobrej jakości przewody, które posiadają miedziane rdzenia. Najczęściej stosuje się przewody 3×1,5 mm. Ich koszt nie jest duży – około 2 zł za 1 m.  Spore różnice cenowe są w gniazdkach, oprawkach czy włącznikach światła. Dlatego nie jest łatwo przewidzieć ile kosztuje instalacja elektryczna. Wiele zależy bowiem od rodzaju wybranych materiałów.

Koszt robocizny

Jeśli chodzi o robociznę to jego koszt zależy od tzw. punktu. Takim punktem jest np. gniazdko czy włącznik/wyłącznik. Przeważnie za 1 punkt elektryk życzy sobie 60 zł. Cena usługi oczywiście zależy od rejonu Polski oraz ilości punktów. Więcej o energetyce na https://energiadirect.pl/