Koszt budowy domu stan surowy

25 tys. zł, za tyle postawisz jednorodzinny dom o powierzchni 130 m², za to z garażem. W tej cenie nie pokryjesz go dachem.

instalcja-energetyczna

Jaki dom za 30 tys. zł?

Dom o powierzchni mniejszej, bo 107 m², z prostym dachem pokrytym papą. Jeśli zainwestujemy w blacho dachówkę, to w tej cenie musimy zrezygnować z podpiwniczenia.

35 tys. zł? dom w stanie surowym

Za dom w stanie surowym, z izolacją na ścianach zewnętrznych i działowych. Bez dachu z stropem monolitycznym i dwoma kominami. Powierzchnia 194,5 m² powierzchnia. W cenie zawiera się ułożenie kanalizacji, belki i deski potrzebne do podtrzymania stropu.

Koszty instalacji sanitarnej

Samo podłączenie wody do budynku to koszt w okolicy 2000 złotych. Dalej rury należy położyć w całym domu zazwyczaj płacimy za tzw. punkt, czyli doprowadzenie rur do baterii czerpalnej, tej z której ma polecieć woda. Instalacja musi mieć odpływ, kanalizacja to nie droga inwestycja, gdyż rury kanalizacyjne to nie duży wydatek, za 1 m zapłacimy około 10 złotych. Ważne jest za to zaplanowanie kanalizacji, aby rury zbiegały się w odpowiednim miejscu a jednoczenie korzystanie z wanny i prysznica nie skutkowało obciążeniem kanalizacji i jej wybijaniem. Do wyboru mamy kanalizację miejską jak i  własną, każda musi składać się z:

list-rachunekzaprad> przykanalika, czyli podłączenia kanalizacyjnego,

> podejścia, czyli odcinków łączących przybory sanitarne z pionami,

> pionów kanalizacyjnych zwanych też przewodami spustowymi,

>poziomymi przewodami odpływowymi,

> syfony, rewizje (czyszczaki), wywiewki wentylacyjne i wpusty podłogowe.

 

Energia w domu

Instalacja elektryczna jest równie ważna, skoro mamy już prąd na działce, bo korzystaliśmy z taryfy budowlanej C11 przy pracach budowlanych, to można metaforą nie będzie stwierdzenie „jesteśmy w domu”. Na podstawie protokołu, jaki wystawi nam dystrybutory wykonujący przyłączenia możemy z tablicy rozdzielczej z licznikiem pociągnąć instalację elektryczną.

Projekt instalacji elektrycznej naniesiony jest do dokumentacji budowlanej. To z niej wynikają między innymi, podstawowe parametry, rozwiązania oraz schematy poszczególnych obwodów. Warto znać umieszczeni poszczególnych sprzętów i mebli aby łatwiej wyznaczyć trasy przewodów. Późniejsze zmiany, jakie pojawią się w trakcie zamieszkiwania i dotyczyć będą instalacji warto nanosić na plan, aby spełnić normy bezpieczeństwa.

zamow-porownanie

Przekroje i obciążalności prądowe przewodów muszą zostać dobrane by odpowiadać, nie tylko wymaganiom obecnej ilości i mocy sprzętów, ale tak by zasilić dodatkowe sprzęty w przyszłości.

Im większe pomieszczeni tym więcej wtykowych, od 3 do 5 w pokojach oraz 7-9 w kuchni. Łazienka powinna posiadać ich minimum 3. Na korytarzach także powinno znaleźć się przynajmniej jedno gniazdko.  Koszt instalacji elektrycznej to też punkty świetlne. Na towar i pracę ekipy elektryków koszty zaczynają się od 8 tys. złotych.