Jak oszczędzać energię elektryczną, używaj nocą!

Nawet odbiorcy, którzy nie korzystają z ogrzewania elektrycznego stwierdzają podwyższenie rachunków za prąd w okresie jesienno-zimowym. Dlaczego?

taryfa_g12_na_prad

Jak płacić mniej za prąd?

O co chodzi, że zimą płacimy więcej za prąd? Odpowiedź jest banalna, w długie zimowe czy jesienne wieczory szybciej zapalamy światło, włączamy telewizor a ogrzewanie centralne wspomagane jest przez elektryczny nawiew. Gorzej maja tylko Ci, którzy ogrzewają prądem. Czy rozwiązaniem może okazać się tańsze korzystanie z energii elektrycznej w godzinach nocnych? Taryfa dwustrefowa G12, C12 powstała po to by zachęcić odbiorców do korzystania niskiej ceny energii w drugiej strefie. Mogą pozwolić sobie na to odbiorcy, którzy 70 proc. dobowego zużycia przeniosą na porę nocną. Nie będzie to trudne dla korzystających z pieców akumulacyjnych (storage heaters) tych z funkcją ładowania i oddawania ciepła w dzień. Taryfy działająca na takiej zasadzie, oferują 10 tańszych godzin w ciągu w ciągu całej doby.

Jak korzystać z dwustrefowej taryfy?

W Polsce świadomość tego jak korzystać z tańszej taryfy nocnej. Wykorzystanie jej potencjału może być z korzyścią dla nas. Wszystko zależy od tego czy prowadzimy regularny tryb życia. W przeciwnym wypadku stracimy pieniądze i to nie małe, bo różnice w stawkach są spore i między strefami mogą wynosić nawet dwadzieścia groszy.

Dowiedz się, od której godziny sprzedawca proponuje nocna, tańszą strefę, zwykle druga strefa zaczyna się od godziny 22: 00-6: 00, a w ciągu dnia trwa od  13:00-15:00. Po decyzji o przystąpieniu do tej taryfy, dystrybutor zamontuje licznik, który odmierza ilość energii w odpowiedniej strefie. Aby oszczędzać na energii przestrzegaj podanych godzin. Przejście na taryfę dualną jest darmowe i dostępne dla każdego raz na 12 mc. W tanich godzinach nastaw pranie lub zmywarkę. Pobieranie plików z sieci czy jakieś operacje informatyczne także mogą odbywać się w nocy. Salony kosmetyczne nocą uruchamiają autoklaw. W ten sposób skonsumujemy tyle samo energii, ale zapłacimy za nią dużo mniej niż gdybyśmy korzystali z niej w dzień.