Płacić mniej za energię elektryczną? Powiecie, że to nie możliwe, ale przy odrobinie dobrych chęci i motywacji wasze rachunki za energię mogą być niższe o kilkaset złotych na rok. Jak tego dokonać, czytajcie uważnie.
-
Zmień sprzedawcę energii
Zmian dostawcy energii z roku na roku na rok URE odnotowuje coraz więcej, ale jest to zaledwie kilka procent odbiorców w skali kraju. Za granicą odsetek ten sięga nawet 80 proc. na rok, wyobrażacie sobie, że ponad 80 proc. odbiorców migruje od sprzedawcy do sprzedawcy, wybierają oferty roczne, aby co roku móc obniżyć cenę energii. Porównywarka cen energii elektrycznej, no internetowe, bezpłatne narzędzie, które ułatwia poszukiwanie intratnych ofert..
-
Zmień taryfę
Cena równoważona do zużycia, jak to rozbić? Wybrać odpowiednią taryfę. Zwykle mamy taryfę jednostrefową G11, w której cena za kWh jest taka sama, ale jeśli energię pobierasz późny wieczorem (po 22.00) to zastanów się nad zmianą na G12. W taryfie dwustrefowej wyróżniamy dwie stawki za energię, tańszą i droższą, opłaca się pobierać energię w tańszej strefie.
-
Wybieraj urządzenia o najwyższej klasie energetycznej
Klasy energetyczne to nie pic na wodę, warto się z nimi zapoznać dobierając urządzenie do potrzeb. Nowe technologie może i pomagają nam lepiej prać, dają lepsze efekty wizualne jeśli chodzi o telewizory, ale czy urządzenie jest oszczędne? Sprawdzaj zawsze przed zakupem jaką klasę wybrałeś, nigdy nie kupuj gorszej od tej co masz obecnie.
-
Racjonalnie korzystaj z dużego AGD
Duże AGD, lodówki, zamrażarki. Musza być zasilane energią przez całą dobę. Dlatego gospodaruj miejscem rozważnie, najlepiej używając pojemników, co chroni przez gromadzeniem się wilgoci, a brak wilgoci to brak szronu, który obciążą agregat, zmuszając do zwiększonego poboru energii. Dbaj, więc o lodówkę i zamrażarkę, myj i regularnie odmrażaj.
-
Rozsądnie używaj małe AGD
Mniejsze rachunki mogą wyniknąć również dzięki umiejętnemu korzystaniu z małego AGD i urządzeń rozrywkowych. Częste pieczenie gofrów czy grillowanie elektryczne, co weekend to koszty. Urządzenia te w ciągu kilku chwil działania powie raja wiele mocy, a częste i używanie ma odzwierciedlenie na rachunku, dodając do tego codzienne suszenie włosów, podgrzewanie mleka w mikrofali czy kilka kaw z automatu to także pobieranie energii.
-
Stosuj listwy zasilające z wyłącznikiem
Mając dobrą listwę można kilka urządzeń wyłączyć za pomocą jednego guzika. Zestaw komputerowy czy kina domowego a nawet urządzenia zgromadzone w łazience. Wówczas nie pobierają one energii, kiedy ich nie używamy.
-
Jeśli nie korzystasz – wyłącz
Właśnie, tryb pobierania energii zwany czuwaniem może skutecznie „nabijać” rachunek za energię. Takie niewielkie urządzenie jak ekspres, czy większe jak telewizor pobiera od 0,08 kWh do 0,25 kWh energii na godzinę czuwania, mnożąc to razy ilość dni w roku i razy bezczynne godziny, wychodzi, że tracimy na czuwaniu nawet kilka set złotych.
-
Wyciągaj ładowarki z gniazdka
Miliardy ładowarek z gniazdek, gdyby ludzie na świecie wyłączyli ładowarki telefonów z sieci, to spadłoby zapotrzebowanie na energię.
-
Korzystaj rozsądnie ze światła
Przemebluj pokoje, korzystaj ze światła dziennego, tak to duże oszczędności. Późniejsze włączanie lamp nawet o godzinę dziennie to spore oszczędności. Następnie w celu ich zwiększenia możesz jeszcze wymienić stare żarówki na nowoczesne oświetlenie LED’owe, szacuje się, że taka wymiana to zmniejszenie rachunku nawet o 10-14 proc., a więc warto.
-
Dobrze zaaranżuj pomieszczenia
Nie bądź przeciwny inwestycjom, może nie stać cię na panele PV czy wiatrak, ale kiedy tylko pojawią się rządowe czy lokalne programy wsparcia dla producentów energii zainteresuj się. Możesz obniżyć koszty prądu do zera czy 80 procent. Instalacja o dużej mocy, dobrze ustawiona może dostarczać latem, wiosną i wczesną jesienią tyle prądu, że nadmiar odprowadzisz do sieci. Za co w zimie, kiedy będzie pobierał prąd z elektrowni, bo panele nie będą tak efektywne, poprzez system opustów będziesz za energię płacił o 80 proc. mniej.