Jak obniżyć rachunki za prąd?

Już od stycznia nasze rachunki za prąd mają być wyższe. Najwięksi dostawcy energii złożyli na ręce Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o podwyższenie opłat. Co zrobić, aby rachunki były niższe?

jak-obnizyc-rachunek-za-prad

Urządzenia energooszczędne

Do mniejszego zużycia energii, a tym samym mniejszych rachunków, z pewnością przyczynią się urządzenia energooszczędne. Stary sprzęt elektroniczny, który pochłania sporo energii, warto zastąpić sprzętem z najwyższych klas energetycznych.

Tryb czuwania

Niepozorna mała lampka, która sygnalizuje gotowość do pracy danego urządzenia, co prawda nie zużywa sporej ilości energii, ale jest wrogiem oszczędności. Biorąc pod uwagę, że każdy ma w domu kilka lub nawet kilkanaście urządzeń z trybem czuwania to w skali globalnej stan by generuje nie małe koszty. Aby je ograniczyć wystarczy wyłączać urządzenia z gniazdka.

zamow-porownanie

Żarówki energooszczędne

W ostatnim czasie ceny żarówek energooszczędnych mocno spadły. Wymiana choćby kilku źródeł światła na pobierające mniej prądu jest zauważalna na rachunku za energię.

Zmiana sprzedawcy energii

Rachunki za prąd można zmniejszyć dzięki możliwości zmiany dostawcy energii. Każdy odbiorca energii takie prawo posiada od 2007 roku. Taka zmiana jest bezpłatna i nie ma wpływu na ciągłość dostaw prądu. Niejednokrotnie konsumenci, którzy zmienili sprzedawcę zmniejszyli swoje rachunki o nawet 40%.

Zmiana taryfy energetycznej

Niektórym odbiorcom energii opłaca się zmienić taryfę jednostrefową na dwustrefową. W taryfie dwustrefowej obowiązują dwie stawki za prąd: niższa w godzinach pozaszczytowych i droższa w godzinach szczytowych. Odbiorcy, którzy są w stanie przerzucić sporą część swojego zużycia na godziny tańszego prądu mogą dzięki taryfie dwustrefowej znacznie obniżyć rachunki za prąd. W ofercie sprzedawców energii są także taryfy weekendowe, które oznaczają także niskie stawki za kWh również w soboty, niedziele i święta. Cenniki sprzedawców są dostępne na witrynie https://energiadirect.pl/cenniki