Rachunek za prąd – co ile przychodzi?

Rachunek za prąd może przychodzić co miesiąc, co dwa miesiące, co pół roku lub nawet raz na rok. Od czego to zależy?

rachunek-za-prad-co-ile-przychodzi

Rozliczenie prognozowane i rzeczywiste

Z sprzedawcą energii elektrycznej rozliczamy się albo na podstawie rozliczenia prognozowanego albo rzeczywistego. Jaka jest pomiędzy nimi różnica? Zasadnicza. Rachunek prognozowany, jak sama nazwa wskazuje, jest oparty na prognozie. Sprzedawca prądu na podstawie naszego wcześniejszego zużycia szacuje, ile energii zużyliśmy w danym okresie rozliczeniowym. Najczęściej rozliczenie ma miejsce co dwa miesiące. Korekty mają miejsce po dokonaniu odczytu licznika energii elektrycznej. Z kolei w przypadku rozliczenia rzeczywistego rachunki za prąd są wystawiane na podstawie danych z odczytu licznika prądu.

zamow-porownanie

Co ile przychodzi rachunek za energię?

Jak wynika z powyższego tylko rozliczenie rzeczywiste sprawia, że okres rozliczeniowy może być identyczny, jak częstotliwość otrzymywania faktur za energię elektryczną. W przypadku rozliczenia prognozowanego najczęściej firma energetyczna stosuje okres półroczny lub roczny, a rachunki przychodzą co dwa miesiące. Natomiast rozliczając się ze sprzedawcą energii na podstawie faktycznego zużycia rachunki najczęściej przychodzą co miesiąc (miesięczny okres rozliczeniowy) lub co 2 miesiące (dwumiesięczny okres rozliczeniowy).

Opłaty a rachunki

Zarówno sprzedawca energii, jak i dystrybutor energii pobiera dodatkową opłatę związaną z wystawieniem rachunku. Sprzedawca pobiera opłatę handlową, a dystrybutor opłatę abonamentową. Warto zwrócić uwagę, że im krótszy mamy okres rozliczeniowy, tym wyższe są te opłaty.