Zobacz jak zmniejszyć rosnące wydatki na prąd. Załóż świetlówki energooszczędne, wyłączaj stand-by i płać mniej za prąd.
Coraz droższy prąd powoduje, że wielu konsumentów z obawą otwiera kopertę z rachunkiem. Są jednak pewne metody, dzięki którym możemy skutecznie obniżyć zużycie energii w naszych domach, a tym samym wysokość rachunków.
Zainwestować pieniądze, czy tylko zmienić swoje przyzwyczajenia?
Zmiana przyzwyczajeń również przyczynia się do oszczędności energii. Sposobów na zmniejszenie zużycia energii w domu jest wiele. Część z nich wymaga poniesienia pewnych nakładów finansowych, a inne tylko zmiany codziennych przyzwyczajeń.
Istotne oszczędności energii elektrycznej poczynimy poprzez wymianę starych i energochłonnych urządzeń gospodarstwa domowego. Kilkunastoletnie lodówki, pralki czy telewizory zużywają nawet o kilkadziesiąt procent energii więcej od ich nowoczesnych odpowiedników.
Informacje o zużyciu energii dla nowych urządzeń znajdziemy na etykietach efektywności energetycznej, które zgodnie z prawem muszą być udostępniane klientom. Najczęściej spotykamy je w sklepach RTV/AGD, przyklejone na urządzeniu.
Zakup nowej pralki, lodówki czy telewizora to jednak pewien wydatek, mniejszy lub większy w zależności od zasobności domowego portfela. Dlatego też ta forma ograniczania wydatków na energię może nie być dla każdego interesująca. Dlatego dowiedz się jaką pralkę kupić, aby była oszczędna i funkcjonalna.
Na szczęście są również metody ograniczania zużycia energii poprzez zmianę swoich przyzwyczajeń. Najczęściej wiążą się one z wyłączaniem nieużywanych w danej chwili punktów poboru energii.
Wyłączajmy niepotrzebne światła, telewizor, gdy nikt nic nie ogląda czy monitor komputera, gdy w danej chwili korzystamy z niego tylko do słuchania muzyki. Te pozornie nieistotne elementy przyczynią się do zmniejszenia zużycia prądu w gospodarstwie domowym i obniżą nasze rachunki za energię.