Rachunki za prąd 2018 – co się zmienia?

rachunki-za-prad-2018-czy-wzrosna

Taryfy energetycznie na cały bieżący rok są już zatwierdzone. Wchodzi w życie także nowa taryfa nocna. Czy rachunki za prąd pójdą w górę, czy wręcz przeciwnie spadną?

Ceny energii i opłaty dystrybucyjne

Urząd Regulacji Energetyki tzw. sprzedawcom z urzędu zatwierdził nowe stawki za 1 kWh w 2018 roku. Chodzi tu o następujące firmy energetyczne: Tauron Sprzedaż, PGE Obrót, Enea oraz Energa-Obrót. Średnio ceny energii elektrycznej wzrosły o 0,5%. Jak donosiły media firmy energetyczne we wnioskach o zatwierdzenie taryfy żądały sporo większych podwyżek. Obniżono za to taryfy dystrybutorów prądu – średnio o 0,8%. Rachunki za prąd spadną zatem o kilka- kilkadziesiąt groszy w skali miesiąca. Warto przy tym wspomnieć, że jedną z elementów części opłat za dystrybucję zmniejszono do możliwe najniższego poziomu. Mam tu na myśli tzw. opłatę OZE. Więcej o rachunkach i poszczególnych opłatach na https://energiadirect.pl/poradniki/jak-czytac-swoj-rachunek

Nowa taryfa energetyczna

Od nowego roku pojawiła się nowa taryfa nocna, zwana także  taryfą antysmogową, o której można przeczytać tutaj https://energiadirect.pl/aktualnosci/taryfa-antysmogowa-mialo-byc-taniej-bedzie-drozej. Ma ona na celu przede wszystkim propagować ogrzewanie elektryczne oraz samochody elektryczne. Niższe stawki w tej taryfie mają obowiązywać w godzinach nocnych. Warunkiem mniejszych opłat jest jednak większe zużycie energii przez dane gospodarstwo w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Premier Morawiecki zapewniał, że dzięki nowej taryfie energetycznej rachunki za prąd 2018 rodzin ogrzewającym dom energią elektryczną mogą spaść nawet o 25 procent. Nowa taryfa ma także pomóc w usuwaniu w Polsce problemu smogowego.

Opłata mocowa

W tym roku na rachunku za prąd nie pojawi się nowa pozycja, choć decyzję o nowym składniku już podjęto. Chodzi tu o tzw. opłatę mocową. Ustawa, która ją wprowadza została już podpisana przez Dudę i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Na rachunek „wskoczy” jednak dopiero za 3 lata. Resort energii obliczył, że związku z wprowadzeniem tej opłaty miesięcznie rachunek za energię elektryczną wzrośnie o 2-7 zł, specjaliści rynku energii mówią o kwocie wyższej – około 10 zł.

Wyższe rachunki za prąd

Aż 10 mln zł dziennie będziemy dopłacać do rachunków za energię, tak wylicza B. Derski. O czym dokładniej mowa, o projekt ustawy, który ma wprowadzić nową pozycję do naszego rachunku za energię elektryczną. Tą pozycją ma być „opłata za dostęp do mocy”. Derski od razu wylicza, że będzie kosztować odbiorców niemal 4 mld zł roczne, rząd ucina głosy sprzeciwu krótko – pieniądze będą inwestowane.

oplaty-za-prad-jak-je-odruzniac

czytaj