Jak załatwić prąd budowlany?

Budowa domu to marzenie wielu z nas, jednak formalności które trzeba załatwić mogą przyprawić o ból głowy. Jedną z podstawowych spraw do załatwienia jest prąd budowlany. Podpowiadamy jak to zrobić.

Wybór taryfy energetycznej

Osoby budujące się są przydzielane do grupy taryfowej C. Do niej należą przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa. Do wyboru są następujące taryfy: C11, C12a oraz C12b. Najczęściej wybieraną taryfą budowlaną jest C11, która cechuje się tym, że przez całą dobę stawka za prąd jest taka sama. W przypadku dwóch pozostałych taryf doba jest podzielona na tzw. strefy. W taryfie C12a obowiązuje strefa szczytowa oraz pozaszczytowa. Z kolei w taryfie C12b strefa dzienna oraz nocna.

Złożenie wniosku u dystrybutora energii

Aby mieć prąd na działce budowlanej należy udać się do lokalnego dystrybutora energii elektrycznej (Operator Systemu Dystrybucyjnego, OSD). Warto wiedzieć, że na danym terenie działa tylko jeden OSD.  Największą liczbą odbiorców obsługują tacy dystrybutorzy jak: PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Energa-Operator, Enea Operator oraz innogy Stoen Operator. Wniosek o przyłącze energetyczne możesz wygenerować ze strony https://energiadirect.pl/wnioski. We wniosku oprócz podstawowych danych należy podać prognozowane zużycie energii oraz moc przyłączeniową. To ile kosztuje przyłączenie prądu do działki budowlanej zależy od stawek danego operatora oraz rodzaju przyłącza. Wyróżniamy przyłącze napowietrzne oraz kablowe, z których droższe jest to drugie.

Przejście z taryfy budowlanej na zwykłą

Jeśli budowa domu zostanie ukończona to odbiorca energii powinien złożyć wniosek o zmianę taryfy energetycznej. W odpowiednim wniosku należy zaznaczyć punkt „Zmiana warunków technicznych” oraz podkreślić zmianę grupy taryfowej z C na G. Zanim udamy do firmy energetycznej powinniśmy zgłosić we właściwym urządzenie zakończenie budowy domu i zamiar jego użytkowania.