Zakup żarówki LED, 6 rzeczy, które warto wiedzieć

Twoja stara żarówka przepaliła się? To dobry czas, aby spróbować czegoś nowego. Wielu z nas już słyszał o zaletach oświetlenia LED, takich jak wysoka opłacalność, długa żywotności i przyjazności dla środowiska. Wszystkie te czynniki sprawiają, że lampy LED są atrakcyjnym rozwiązaniem oświetleniowym. Ale istnieje jeszcze kilka wytycznych odnoście LED, które musisz wziąć pod uwagę przed zakupem pierwszej żarówki.

oswietlenie-led

Żarówki LED jak świecą?

Każdy z nas przyzwyczaił się do jednej prostej zasady: im mocniejsza żarówka tym bardziej jasne światło. Ale to nie działa w przypadku diod LED. Przeciętna żarówki LED zużywają znacznie mniej niż żarząca się bańka wolframowa, jej jasności nie zależy od poboru mocy.

zamow-porownanie

Na przykład, 60W żarowe oświetlenie może wykazywać taką samą jasność, co żarówka LED o mocy 8-12W LED. Moc w watach jest miarą tego, jak wiele energii żarówka zużywa, a nie, jak dużo światła produkuje. Co świadczy o wysokiej efektywności tego rodzaju oświetlenia, a wymiana oświetlenia jest sposobem na to jak zmniejszyć koszty zużycia energii. Więc jak określona jest jasność diody LED? Lumen (lm) jest prawdziwym wskaźnikiem jasności żarówek. Dla większości z nas ta jednostka jest nowa. Dla porównania sprawdź poniższą tabelę, pokazuje ona ile lumenów posiadają poszczególne rodzaje żarówek. Dla przykładu, podam, że żarówka LED 700lm będzie świecić tak jasno jak żarówka 60W z żarnikiem wolframowym.

tablica-oswitlenia-led

Barwa światła LED

Idźmy dalej z wykonywaniem pomiarów. Lampy LED występują w szerokiej gamie kolorystycznej. A światła mierzony jest  podobnie jak temperatura – w stopniach Kelvina. Im wyższa jest temperatura barwowa tym zimniejszy odcień światła. Dziwne, prawda, ale tak jest. Przekonajmy się dlaczego!

Ciało nagrzewa się do pewnej temperatury emituje światło widzialne od czerwonego, a kończąc na niebieskawym odcieniu. Oto temperatura typowa dla źródeł światła, podajemy ją aby ułatwić Ci wybrać kolor swojej lampy.

barwa-swiatla-led

Aby móc przyciemnić albo ściemnić

Jeśli chcesz użyć żarówkę lamp z płynną regulacją jasności to musisz wiedzieć, że te ze ściemniaczami są droższe niż te bez funkcji. Ale mają one szeroki zakresie mocy, są więc znacznie bardziej odporne na wahań prądu.

Migotanie żarówek LED

Szukasz nie tylko skutecznego rodzaju oświetlenia, ja i również bezpiecznego. Tutaj powinniśmy brać pod uwagę poziom tętnień. Wiele źródeł sztucznego światła działają na prąd zmienny. To powoduje wahania jasności i wysokiej częstotliwości, w rezultacie, od migotania mogą pojawiać się bóle głowy i zmęczenie oczu.  Diody posiadają zabezpieczenia, tak że wahania prądu powinny być neutralizowane, a żarówka nie powinna migotać. Tanie żarówki migają, ponieważ ich producent nie może zapewnić odpowiedniego sprostowania prądu. Dlatego przed zakupem żarówki upewnij się, że zostały one wyprodukowany przez producenta, który cechuje się produktami wysokiego gatunku.

Nagrzewanie żarówek LED

Niektórzy mówią, że żarówki LED nie nagrzewają się, ale to nie jest prawdą. Choć powierzchnia żarówki jest ciepła, bo ciepło jest wytwarzane to ciepło to nie wydostaje się w tak dużym procencie na zewnątrz. LEDy znane są ze swojej ekonomiki, ponad 80 procent pobieranego przez nie prądu przetwarzana jest na światło, w przypadku żarówek zwykłych proporcje są odwrotne.

Kąt świecenia LED

Czy chcesz rozjaśnić duży pokój lub podkreślić poszczególne elementy konstrukcyjne? W zależności od tego jak jest budowa bańki, strumieniem LED można sterować.

Kąt wiązki jest to stopień szerokości, na której emituje się światło. W szczególnych warunkach jest to kąt między przeciwległymi punktami na osi wiązki, gdzie natężenie światła spada do 50% swojego maksimum.

Więc warto zaniedbywać tej funkcji przy wyborze żarówki, zobacz jak może wyglądać pomieszczenie przy złym wyborze.

kat-swiecenia-led