Oszczędzanie energii elektrycznej. Które urządzenia elektryczne zużywają jej najwięcej?

Coraz wyższe opłaty za energię elektryczną stają się uciążliwe? Co może być ich przyczyną, dlaczego na rachunku za prąd, z miesiąca na miesiąc pojawia się wyższa kwot do zapłaty?  Sprawdź, które z domowych urządzeń elektrycznych pobierają najwięcej energii. Wystarczy, że będziesz więcej czasu spędzał przed ekranem komputera, a czeka cię niemiła niespodzianka.

czy-zmiana-dostawcy-energii-wiaze-sie-z-przerwami-w-dostawie

Kto jest winien jak nie ogrzewanie?

W większości poradników typu: co jest największym pożeraczem energii w domu, na pierwszym miejscu stawia się pochłania ogrzewanie pomieszczeń. Jednak rzadko, kto decyduje się na tego typu rodzaj ogrzewania, właśnie ze względu na koszty. Nadal budując dom wybieramy ogrzewanie, CO, które dostarcza ciepłej wody w okresie grzewczym. Poza nim to właśnie ogrzewanie wody pobiera najwięcej energii, aż 17%, na drugim miejscu, 15% plasuje się gotowanie posiłków, liczone wraz z chłodzeniem, czyli energią pobieraną przez chłodziarkę. Jedynie 8% przypada na oświetlenie, sprzęt AGD, RTV, komputery, ładowarki telefoniczne stanowią łączne resztę zużycia.  Ci, co jednak zdecydowali się na ogrzewanie mieszkania prądem, niech zastanowią się nad kolektorami słonecznymi czy pompą ciepła, która może być ładowana w nocy, jeśli zdecydujemy się na taryfę tańszą w porach nocnych (G12).

Jak obliczyć ilość zużywanej energii elektrycznej przez urządzenia domowe?

Czy sami możemy oszacować ile prądu pobiera dane urządzenie? Oczywiście, że można spróbować i wykonać obliczenia dla każdego urządzenia elektrycznego, jakie znajduje się w naszym domu. W tym celu zerknijmy na tabliczkę znamionową, to na niej producent umieszcza informację o poborze mocy urządzenia określonej w watach (W). Pamiętaj, że jest to moc maksymalna, kiedy to sprzęt pracuje na tzw. pełnych obrotach, a nie zawsze tak jest. W przypadku pralki najwięcej energii pobierane jest z sieci w przypadku podgrzewania wody. Wracając do ustalania zużycia, w celu obliczenia moc podaną watach przelicz na kilowaty dzieląc ją przez 1000. (3000 W to 3 kW). Następnie ustal ile czasu pracowało urządzenie, teraz wystarczy pomnożyć podaną wartość przez liczbę godzin pracy, oczywiście w zachowując poprawne jednostki (15 min to 0,25 h; 25 min to 0,416 h; 30 min to 0,5 h)..

Czy urządzenia elektryczne pobierają prąd, gdy nie są włączone?

Wiemy już, że pobór prądu urządzeń w czasie ich pracy jest różny, ale jak to jest z poborem energii, kiedy urządzenia nie używamy, ale jest ono podłączone do gniazdka elektrycznego? Lodówka wykonuje swoją pracę przez 24 h, a pralka, piekarnik albo żelazko? Nie pobierają tyle samo energii, ale nie jest to zachowanie pro oszczędnościowe, rocznie przez taki pobór może nas kosztować nawet 40 złotych doliczanych do rachunku.

Ile energii elektrycznej zużywa czajnik, komputer, pralka czy zmywarka?

Dane o tym ile prądu miesięcznie pobiera dane urządzenie są różne, a to, dlatego, że czajnik czajnikowi nie równy. Jedno urządzenie charakteryzuje się mocą 2300 W inne posiada nawet 4200 W. Ważne jest też, to czy jaki w statystykach uleliśmy czas pracy urządzenia, a ten może być różny w zależności od tego ile wody do niego wlejemy.

pasekczajnik elektryczny 2200 W – 55 kWh

komputer stacjonarny – 36 kWh

kuchenka mikrofalowa – 9,3 kWh

kuchenka (płyta) elektryczna – 112 kWh

laptop – 18,8 kWh

lodówka stara – 90 kWh

lodówka klasy energetycznej A++ – 20 kWh

ładowarka telefonu komórkowego – 0,1 kWh

mikser – 0,5 kWh

pralka automatyczna stara – 8 kWh

pralka automatyczna klasy energetycznej A++ – 25 kWh

odkurzacz 1600 W – 6,5 kWh

telewizor LCD powyżej 37” – 45 kWh

toster – 3 kWh

wieża hi-fi – 10 kWh

zmywarka – 24 kWh

żelazko 1600 W – 5,5 kWh.

Za energię elektryczną płacimy ponad 60 gorszy

Gotując wodę 5 razy dziennie czajnik pobiera 0.92 kWh a w miesiącu daje to 27.6 kWh oczywiście można sprawdzić dokładny czas zagotowania wody w czajniku, wtedy będzie on zużywa ok 0.367 Kwh. Przy korzystaniu z niego 5 razy dziennie wyjdzie nam zużycie miesięczne ok.  55,2 Kwh.