OŚWIETLENIE LED W KRAJACH ROZWIJAJĄCYCH SIĘ

Na całym świecie zwrócono uwagę na technologię LED, gdy Komitet Nagrody Nobla ogłosił, że trzej naukowcy otrzymali Nagrodę Nobla w 2014 w dziedzinie fizyki za wynalezienie niebieskiej diody. Chociaż wiele osób wyczytało wówczas z nadszedł czas wyposażenia domu czy biura w wydajne oświetlenie. LED od tego czasu zmieniał się , ale zalety oświetlenia LED zauważone zostały jedynie w krajach rozwijających się.

energy efficient lights

Oświetlenie LED wspomaga inne technologie

Diody LED, w połączeniu z panelami słonecznymi został nazwany ” transformacyjną technologią ” dla ponad miliarda ludzi, którzy żyją bez wiarygodnego źródła energii elektrycznej, LED okazał się zbawieniem, dlaczego? Dzisiaj, 5 procent ludności Afryki nie ma dostępu do energii elektrycznej, nawet nie mogą zamarzyć o wykonaniu przyłącza energetycznego, ponieważ około 28,5 miliona ludzi, zasila swoje domy za pomocą energii odnawialnej i światła LED, a nie z elektrowni. LED  pobiera z instalacji mniej energii, dlatego instalacje słoneczne mogą zasilić więcej urządzeń. Światowa sprzedaż diod zasilanych energią słoneczną rośnie w tempie 150% rocznie. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy 2,1 mln produktów LED zostało sprzedanych na całym świecie,  są to osoby którzy są niepodłączone do sieci elektrycznej.

Większość z 1,3 miliarda ludzi, którzy żyją bez elektryczności może polegać na nafcie, drewnie aby produkować energię w domu. Koszty ekonomiczne i środowiskowe tych metod generujących światło są przeszkodą dla produktywności i wzrostu gospodarczego dla najbiedniejszych ludzi na świecie.

Od ośmiu obserwujemy spadek kosztów diody, jest ona obecna niemal wszędzie, w każdym produkcie.  Szerokie zapotrzebowanie i rozpowszechnienie przyczyniło się do spadku kosztów, które  spadły o 50 procent. Diody LED są wykonane tak, że użyteczne światło może być wytwarzany bez konieczności znacznej ilości energii. LED stał się towarem konsumpcyjnym, obecnym w telewizorach, na wyświetlaczu pralki czy wewnątrz lodówki.

Wpływ diod niesie również korzyści dla środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie dwutlenku węgla, toksycznego gazu cieplarnianego, do atmosfery.  100,000 diody LED równa się mniej rocznie 10.000 ton emisji dwutlenku węgla mniej, w skali roku.

Korzyści rozwojowe LED to tylko jeden z wielu powodów, aby być podekscytowanym przyszłością oświetlenia LED. Na etapie projektowania domu LED spełnia dużą rolę, energooszczędne oświetlenie pomaga oszczędzać energię, a dom zyskuje miano ekologicznego, nawet, jeśli nie zastosowano w nim pasywnej formy budowy.