Rachunek za prąd w domu jednorodzinnym

Płacimy rachunku, co miesiąc, dlaczego u niektórych okres rozliczeniowy wypada, co dwa miesiące? Okres rozliczeniowy pewien odstęp czasu dzielący dwa odczyty naszego licznika energii, na jego podstawie sprzedawca wystawia rachunek za prąd.

Aktualne ceny prądu są zbyt wysokie?

Rachunek za prąd co ile przychodzi?

Każdy dostawca ma różne okresy odczytów licznika, nie ma innych okresów odczytów jak co  1, 2, 4, 6 i 12- miesięcy. Jednak to nie oznacza, że rachunek za prąd otrzymamy raz na rok.

Czym innym jest okres rozliczeniowy a czym innym częstotliwość otrzymywania faktur za energię. Jeśli dostawca odczytuje licznik co 6, 12 miesięcy to za pewne sprzedawca przysyła nam fakturę prognozowaną, w oparciu o podane przez nasz roczne zużycie. Tak, więc prognozowy system rozliczeń dosięgnie każdego, kto rozlicza się za energię w dłuższym okresie niż jeden miesiąc. Wówczas po odczycie licznika odbiorca otrzymuje fakturę korygującą. Dla każdego gospodarstwa określa się charakterystykę zużycia, zatem zakład energetyczny określa nasze średnie dobowe czy miesięczne zużycie. Znaczenia ma także ilość dni jakie pozostały do ponownego odczytu. Faktura otrzymana zaraz po odczytaniu licznika jest fakturą korygującą. Pomniejsza ona wartość prognozowaną bądź uwzględnia jej wzrost w zależności od tego, co wskazał licznik.

Jaki wysoki jest rachunek za prąd?

Wszystko zależy od tego ile energii będzie naliczone. Gospodarstwo jednorodzinne przeciętnie płaci za energię do 240 złotych miesięcznie. Znaczenie ma to ile urządzeń elektrycznych mamy w domu, warto w tym celu sprawdzić ile energii pobierają za pomocą kalkulatora energii, poniżej prtsc ze strony naukowiec.org.

rachunk-za-prad