Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Wszyscy się z tym borykamy, opłaty za energię elektryczną są za wysokie dla niejednej polskiej rodziny.  Nie zawsze powodem są podwyżki cen prądu, czasem sami jesteśmy sobie winni  temu, że prąd ucieka z gniazdek niepotrzebnie.  Dlatego warto zmienić zwyczaje.

fakrury-i-rachunki

Dowiedz się gdzie najtańszy prąd?

Nie interesujemy się nowymi ofertami sprzedawców, bowiem uważamy, że nic nie trzeb zmieniać. Niestety nie zawsze tak jest. Mieszkańcy OSD Tauron skarzą się na podwyżki energii, zmiany regulaminów, które wprowadzają dodatkowe obostrzenia i opłaty to dosyć częsty proceder. Niedługo możemy mieć prawdziwą falę zmian, ale nie zmian aktywnych, taki gdzie to odbiorca wie u kogo i gdzie najtańszy prąd poszukać i sam decyduje się na zmianę. Tylko zmiany bierne, gdzie obecny sprzedawca przesyła nowy regulamin pełen opłat dodatkowych za fakturę, która nie przyjdzie już do nas w formie papierowej ale poprzez eBOK. Dodatkowo wprowadzona zostanie opłata handlowa, której wielu odbiorców obecnie nie płaci.  Wprowadzenie opłaty handlowej nawet na poziomie  4 złotych na miesiąc to dużo, zwłaszcza, że w regulaminie często ukryty jest termin wypowiedzenia. Nie wypowiadając umowy teraz zgadzamy się np. na 48 miesięczną umowę, co daje 192 zł kosztów dodatkowych.

Budżet słabo chroniony

Przez okrągły czas korzystamy z urządzeń elektrycznych, jeśli jesteśmy w domu na bieżąco bywają włączone telewizory i komputery. Nie jesteśmy w stanie korzystamy z nich przez cały czas, skoro oglądamy telewizor to po co nam włączony komputer?  Do tego dochodzą liczne światła,  które palą się na darmo orz liczy sprzęt pracujący w trybie czuwania.

Portal e-instalcje.pl  nie na darmo podkreśla, że  –

Nasze prądożercze zwyczaje mogą doprowadzić do tego, że rocznie tracimy bezpowrotnie kilkaset kilowatów energii, a musimy za nie zapłacić.  Warto aby, wyeliminować marnotrawstwo ustalić wśród domowników jasne reguły postępowania.

Rada od rachunekzaprad.pl –  odcinajmy od źródła prądu – wyciągając wtyczkę z gniazdka. Telewizor i komputer niech będą włączone tylko wtedy, gdy są używane.

Dbaj o swój sprzęt

Nie wielu z nas wie ile energii ucieka, kiedy nieprawidłowo korzystamy z urządzeń elektrycznych. Reguły postępowania dotyczą zarówno tych małych urządzeń jak i tych większych. Nie spodziewacie się nawet, że przepełniony worek i nieszczelne elementy rurki ssącej w odkurzaczu, czajnik elektryczny kamiennym osadem oraz brudna uszczelka i oszroniona lodówka sprawiaj, że z gniazdka ucieka od 10% do 20% prądu więcej.

Zła eksploatacja, zabrudzenia oraz urządzenia bardzo kiepskiej, jakości czy też po prostu sprzęty wiekowe. Wszystko ma wpływ na to ile wydajemy na prąd.  Bądźmy, więc czyściochami, warto częściej wymieniać worek w odkurzaczu, albo zainwestować w model z kubełkiem. Odkamieniaj czajnik raz na 10 dni, nie gotuj w nim na darmo zbyt dużej ilości wody.  Zacznij oszczędzać też w inny sposób nie tylko na prądzie, aby kolejnym krokiem była wymiana starych urządzeń AGD i RTV na nowoczesne i bardziej oszczędne. Więcej informacji o oszczędzaniu energii na https://energiadirect.pl/poradniki